Czy wiesz, że w Polsce skonstruowano komputer, który wyprzedzał swoją epokę o 10 lat?

Czy wiesz, że w Polsce skonstruowano komputer, który wyprzedzał swoją epokę o 10 lat? fot. Czywiesz.pl
Gdyby nie bzdurna ideologia PRL-u i ignorancja ówczesnych władz być może w Polsce powstałby drugi IBM. Komputer K-202 stworzony przez genialnego polskiego konstruktora Jacka Karpińskiego przebijał osiągami i nowatorskimi rozwiązaniami wszystkie istniejące do tej pory komputery na świecie. Już 10 lat przed wprowadzeniem na rynek przez amerykański koncern IBM komputera PC, genialny wynalazek Karpińskiego dysponował takimi samymi rozwiązaniami i szybkością jak pierwsze maszyny IBM-owskie.
/ 09.11.2009 07:05
Czy wiesz, że w Polsce skonstruowano komputer, który wyprzedzał swoją epokę o 10 lat? fot. Czywiesz.pl

Rewolucyjny polski komputer pojawił się w 1971 roku. Był to K-202 - minikomputer który mieszcząc się w niewielkim pudełku dysponował większymi możliwościami niż wielkie komputery zajmujące całe szafy. K-202 był komputerem 16 bitowym, umożliwiał wielozadaniowość, wielodostępność i wieloprocesorowość. Jako jeden z pierwszych wykorzystywał powiększenie pamięci przez adresowanie stronicowe co pozwalało mu osiągnąć do 8.2 MB podczas gdy inne komputery mogły w ten sposób uzyskać do 64 kilobajtów. Wykonywał do miliona operacji na sekundę dzięki czemu był szybszy niż pierwsze komputery typu IBM PC, które miały podobne rozmiary, a pojawiły się dopiero w 1981 roku czyli aż 10 lat po K-202!

Konstruktorem tej wizjonerskiej maszyny był Jacek Karpiński. Jej projekt przedstawił specjalnej komisji zjednoczenia "Mera" już w 1969 roku ale ta orzekła że maszyny tej nie da się zbudować. Karpiński znalazł zainteresowanie swoim projektem w Anglii gdzie trzech specjalistów uznało że jest jest to rewelacyjna konstrukcja którą koniecznie trzeba produkować. Na zachodzie komputer był skazany na sukces ale Karpiński koniecznie chciał produkować go w Polsce. Po długich zmaganiach i dzięki zainteresowaniu Edwarda Gierka oraz przy współudziale brytyjskich firm produkcja ruszyła. Karpiński był jednak zbyt wybitny ,a jego dzieło niepoprawne ideologicznie. Z tego powodu genialny konstruktor stracił wkrótce pracę, a jego komputer uznano w PRL za nieistniejący, zaś nazwa "K-202" została objęta cenzurą.

Przed zawodowym "zniszczeniem" Karpiński stworzył wiele innych genialnych i wizjonerskich maszyn. M.in. W 1959 roku zbudował pierwszy tranzystorowy analizator równań różniczkowych AKAT-1.

W 1964 roku skonstruował Perceptron - maszynę składającą się ze specjalnej kamery oraz sieci neuronowej opartej na 2 tysiącach tranzystorów. Perceptron potrafił rozpoznawać otoczenie i uczyć się. Bez problemu identyfikował figury geometryczne. Wynalazkiem tym jednak nikt się nie interesował ponieważ w latach 60tych nie zajmowano się badaniami nad sztuczną inteligencją, a maszyna Karpińskiego nie posiadała praktycznego zastosowania.

Autor: ~Hawker (P.M.)

Redakcja poleca

REKLAMA