Czy wiesz dlaczego serce bije?

Serce/fot. Fotolia
Serce – jego ciche, systematyczne bicie towarzyszy nam nieustannie. Gdy ustaje, z medycznego punktu widzenia człowiek jest martwy. Jego praca jest więc bezpośrednim znakiem, że żyjemy. Czemu serce bije?
/ 08.06.2019 20:30
Serce/fot. Fotolia

Serce uderza około 108 tysięcy razy na dobę. Częstotliwość bicia serca odkryto dopiero w XVII wieku. Co w zasadzie oznacza „bicie serca”? Są to skurcze i rozkurcze serca mięśniowego, które pompują utlenioną w płucach krew i rozprowadzają ją, za pomocą krwiobiegu, po organizmie.

Krew wpływa do serca z żył, a z serca przepływa do tętnic. Serce jest głównym narządem układu krwionośnego, a mięsień sercowy jest jedynym, który nie podlega sile naszej woli. Jesteśmy zdani na własne serce jak na nic innego.

W ciągu doby serce przepompowuje prawie 9 tysięcy litrów krwi. Jedno „bicie” serca to tzw. pauza, czyli rozkurcz przedsionków i komór serca, kiedy pod wpływem różnicy ciśnień przepływa do nich krew z żył.

Wtedy następuje skurcz przedsionków, który popycha krew w kierunku komór, następnie zamkniecie zastawek – jest to tzw. pierwszy ton serca. Pod wpływem skurczu komór krew zostaje wyrzucona z komór, co powoduje tzw. drugi ton serca. Komory zaczynają się rozkurczać i wszystko powtarza się od początku.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA